Wire-Wrapping – Urzekająca biżuteria

Jedną z ciekawszych technik wykonywania biżuterii jest pracochłonna technika zwana Wire-Wrapping (dosłowne tłumaczenie to owijanie drutu i o to w tej technice chodzi). Tworzenie niepowtarzalnej biżuterii przy użyciu drutu (najczęściej srebrnego, ale również złotego lub miedzianego)  wymaga zdolnych rąk, wytrwałości, cierpliwości i odpowiednich narzędzi, a także całkiem sporo siły. Oplatanie jednego drutu drugim sprawia, że biżuteria nabiera charakteru, staje się niejako bardziej szlachetna. Długotrwały proces wykonania biżuterii, jak również ilość wykorzystanego drutu, sprawiają, że produkty wykonane tą techniką nie należą do najtańszych, ale dzięki temu są niepowtarzalne i niezwykle. Twórcy wkładają mnóstwo energii i serca w stworzenie przepięknej pary kolczyków lub niesamowitego wisiorka. Dzięki technice wire-wrapping można wykreować praktycznie każdy kształt biżuterii, jaki sobie wymarzymy.

Wire-wrapping wymaga dyscypliny i wytrwałości, jak również pomysłowości i kreatywności. Najważniejszy jest projekt, który pozwala na odpowiednie wykorzystanie drutu, jak również zapobiega pomyłkom. Po stworzeniu projektu można zabrać się za wywijanie drutu, które nie należy do najprostszych zajęć. Drut zależnie od próby ma różne twardości, nie wygina się zbyt łatwo, a trzeba jeszcze pamiętać o tworzeniu symetrycznych linii i równym zawijaniu jednego drutu o drugi. Dlatego na sztywne i trwałe ramy najczęściej wykorzystuje się srebro pr. 925 lub 930, a do precyzyjnego owijania – miękkiego srebra wysokiej próby 999.
Do tego dochodzą również inne elementy, które wplatamy w biżuterię, a które sprawiają, że dany produkt jest jeszcze atrakcyjniejszy. Do najpopularniejszych elementów wchodzących w skład biżuterii Wire-Wrapping, należą kamienie szlachetne i półszlachetne, kryształy Swarovskiego, perły, cyrkonie, ceramika i inne.

Do stworzenia idealnej biżuterii, która zachwyci potencjalnych klientów potrzeba nie tylko sprawnych, silnych dłoni, ale również odpowiednich narzędzi. Podstawą są szczypce, różnego kształtu i rodzaju,  ułatwiające przytrzymywanie drutu, szczypce do cięcia, pilniki. Do bardziej oryginalnych projektów przydają się również palnik i chemikalia, które pomagają uzyskać ciekawe efekty, zabezpieczyć srebro i nadać mu połysk. Jednym z najczęściej stosowanych środków jest oksyda, która zmienia kolor srebra, sprawiając, że biżuteria niejako się „starzeje” i nabiera szlachetnego wyglądu. Ten środek najczęściej stosowany jest właśnie w tej technice, gdyż wydobywa z biżuterii całe jej piękno i podkreśla sploty srebra, kolor minerałów i kryształów.

Podsumowując jest to technika silnych, lecz sprawnych dłoni, odpowiednich narzędzi, pięknych kamieni, miękkiego drutu i głowy pełnej niezwykłych pomysłów. W Galerii DeeDeeArt możesz zamówić dowolną biżuterię wykonywaną w tej technice, jak również kupić już wykonaną biżuterię. Oto kilka najciekawszych dostępnych projektów, a także już sprzedanych, cieszących oczy ich nowych właścicieli.
Biżuteria wire-wrapping:

 

Carmenere